Jednoznačná odpoveď na túto otázku neexistuje, faktom ale je že zvyšovanie minimálnej mzdy, príchod automobilových investorov či nových IT firiem a nízke hypotekárne úvery, ktoré sme zažili v rokoch 2015 a 2016 nehnuteľnostiam výrazne pomohli respektíve tieto faktory zrýchlili nezadržateľný vývoj cien.

Priemerné ceny nehnuteľností v SR ( € za m2 )
 slovensko-vyvoj-cien
 tabulka
 zdroj: nbs

Dá sa predpokladať že v roku 2017 sa tento rastúci trend spomalý, dokonca ceny nehnuteľností môžu aj jemne poklesnúť vzhľadom na zmenu podmienok v čerpaní hypotekárnych úverov.

A ako to vyzerá v porovnaní s Eurozónou ?

V nižšie priloženom grafe si môžeme všimnúť najmä rozdiely na ruskom realitnom trhu, ktorý výrazne poklesol z dôvodu ekonomických sankcií zo strany eurozóny a USA. Tie zapríčinili nielen pokles na realitnom trhu, ale aj znížili kúpyschopnosť ruského rubľa.
Na druhej strane bývanie vo Veľkej Británií výrazne zdraželo obzvlášť v centre Londýna.

 vzvoj-cien-m2
 zdroj: národne štatistické úrady. Deloitte výpočty

SÚVISIACE: Prežívame realitnú bublinu alebo vyrovnávanie cien s Eurozónou ? článok č.2

Ďalším zaújímavým grafom je schopnosť alebo dostupnosť vlastného bývania vzhľadom ku hrubému ročnému platu, ktorý obyvatelia v danej krajine zarobia.

 dostupnost
 zdroj: národne štatistické úrady. Deloitte výpočty

Z grafu môžeme vydedukovať, že nemecký občan si vie najrýchlejšie našetriť na vlastný byt zo svojej mzdy. V grafe sa síce Slovensko nenachádza, ale sme na tom veľmi porovnateľne s našimi českými susedmi.

 

Páčil sa vám článok ? Sledujte novinky na našej fun page  ?