To, že ste sa nenarodili ako bohatý nie je vaša vina, ale ak zomriete ako chudobný to už vaša vina je.  Ponúkame 4 kroky, ktoré vás privedú k bohatsvu.

Cesta k bohatstvu je pre väčšinu ľudí plná prekážok a komplikácií.  Tí, ktorí sa vydali na túto cestu a podarilo sa im získať bohatstvo by vám o tej náročnej ceste vedeli rozprávať veľa, ale aj napriek jej náročnosti by ju podstúpili opäť ak by to bolo nutné. Ak naozaj chcete dosiahnuť bohatstvo musíte mať schopnosť sa rýchlo a správne rozhodnúť. Ak dlho váhate nad nejakou príležitosťou, môže sa stať, že vám ju vyfúkne niekto šikovnejší.

Tu je najrýchlejšia cesta ako zbohatnúť:

1. Zbavte sa pôžičiek s vysokými úrokmi

Prvým krokom k bohatsvu je vyplatiť staré pôžičky s vysokými úrokmi. V dnešnej dobe môžete využiť refinancovanie a zlúčiť viacero úverov do jednej s nižsím výhodnejším úrokom. Splácanie veľkého nevýhodného dlhu potláča u ľudí odhodlanie k novým investíciám. Je potrebné si uvedomiť aký je rozdiel medzi dobrým a zlým dlhom. Dobrý dlh je jednoducho ten, ktorý vás obohacuje (ktorý spláca niekto iný), zlý dlh platíte vy (hypotéka na vlastné bývanie, leasing na auto, kreditné karty).
Začnite teda prioritne splácať úvery s najvyšším úrokom (nad 5%), nakoniec sa zamerajte na splácanie menej zaťažujúcich úverov (pod 5%).
Cieľom nie je len vyplatiť staré úvery, ale pochopiť aj rozdiely či zhromažďujete aktíva (veci, ktoré vám peniaze zarábajú – akcie, nehnuteľnosti ) alebo pasíva (autá, drahé mobily, fotoaparáty a iné zariadenia). Vždy pred samotnou kúpou si položte otázku ako vám tá vec pomôže dosiahnúť finančnú nezávislosť.

 

2. Míňajte menej ako dokážete zarobiť

Tento krok znie najjednoduchšie zo všetkých, no pre mnohých ľudí je jedným z najťažších. Začnite si starostlivo zapisovať každý jeden výdavok od kávy za 1 euro až po tie najdrahšie veci. Na konci mesiaca budete veľmi prekvapený koľko peňazí vám z vrecka uniká. Podstata tohoto kroku je eliminovať výdavky až pod sumu , ktorú mesačne zarobíte aby ste si mohli určitú sumu odkladať a následne ju investovať.

 

 

3. Vytvorte si finančnú rezervu

Väčšinu ľudí delí od finančného krachu iba jedna výplata. V prípade, že prídete o prácu musíte mať odložený troj až šesť násobok vaších mesačných výdavkov. Vytvorte si ju ešte predtým ako sa pustíte do investovania.

 

 

4. Investujte

Akonáhle ste si vytvorili dostatočnú finančnú rezervu môžete začať investovať do aktív. Najideálnejšie je investovať do oblasti, ktorej rozumiete. Ak ste sa nikdy predtým nezaújmali o investičné príležitosti, tak teraz je ten správny čas. Jednou z vecí čím sa bohatý odlišujú od chubodbných je, že sa vzdelávajú v inej oblasti ako väčšina ľudí. Každý deň čítajte články o financiách, začnite sledovat vývoj cien pozemkov, domov, bytov ako aj vývoj cien na burzovom trhu. Ľudia nezbohatli iba tvrdou prácou, ale hlavne investovaním do aktív, ktoré im zarábaju peniaze aj keď spia či dovolenkujú.