Bitcoin je digitálna mena, vytvorená Satoshi Nakamoto v roku 2009. Jedná sa o digitálnu alebo inak povedané elektronickú menu. V dnešnej dobe existuje mnoho rôznych crypto-mien ktoré začali vznikať niekoľko rokov po vzniknutí Bitcoinu.

Digitálne meny ako Bitcoin nie sú regulované vládami tak ako „Fiat“ meny, ktoré poznáme ako USD; EUR; GBP. … Keď v roku 1971 bol zrušený zlatý štandard, vlády na celom svete získali moc neobmedzene tlačiť peniaze a vpúšťať ich do obehu. Tento proces poznáme pod názvom Inflácia alebo inak povedané čím viac peňazí je v obehu tým menšiu majú hodnotu. Postupom desaťročí sa toto rozhodnutie z roku 1971 ukázalo ako fatálna chyba, ktorú nie je možné zmeniť, keďže je dnes v obehu viac peňazí než zlata, ktoré by mohlo byť použité na krytie meny. Tak vznikla potreba Digitálnej meny 21 storočia. Toto miesto na celosvetovom trhu zaujala mena známa ako Bitcoin. Po založení prvej digitálnej meny začali vznikať mnohé iné.

ČÍTAJTE TIEŽ: AKO ŤAŽIŤ BITCOINY

V Apríli 2011 vznikol NAMEcoin, ktorý je vytvorený z decentralizovaného DNS.

Október 2011 vznikol LiteCoin, ktorý funguje na rovnakom princípe a šifrovaní ako Bitcoin SHA-256.

LiteCoin si vyslúžil pozornosť médií hlavne v roku 2013 kedy jeho trhová hodnota dosiahla hodnotu 1 000 000 000 USD. V roku 2011 tak isto vznikla digitálna mena s názvom RippleCoin. Od roku 2016 môžeme vidieť ročný nárast digitálnych mien. Ich popularita rastie a aj rásť bude.

Digitálne meny a takzvane ich jednotky či mince v digitálnej podobe majú obmedzené množstvo, ktoré môže byť v obehu. V momente kedy sa dosiahne maximálny počet jednotiek danej digitálnej meny už jej viac nikdy nebude. Čo to znamená? V skratke vo svete digitálnych mien neexistuje pojem INFLÁCIA! Čo to znamená pre nás? Každá osoba (jednotlivec) prevodom „fiat“ meny alebo inak kúpou digitálnej meny za klasické meny ako USD / EUR sa stáva vlastníkom meny, ktorá získava na hodnote každým rokom. Ak držíte svoje úspory v bankách a sporiacich účtoch v podstate prichádzate o svoje úspory. Inflácia, ktorej % je vyššie než ročný úrok na vašom sporiacom účte sa postará o to, že kúpna sila meny alebo peňazí, ktoré vlastníte je stále nižšia aj keď objem držaných finančných prostriedkov sa nezmenil.

Znamená to v skratke že za 100€ už toho nekúpite toľko ako kedysi.  Fiat meny v dnešnej dobe strácajú nie len hodnotu ale aj význam. Nemajú totiž žiadnu hodnotu, je to len papier či kov ktorému prikladáme hodnotu, teda tieto meny ako USD, EUR. GBP majú len takú hodnotu akú im my sami prikladáme. Z tohoto dôvodu sa môže stať, že zo dňa na deň všetky vaše úspory a majetok držaný v takýchto „fiat“ menách bude mať hodnotu = 0.000

Aký je rozdiel medzi klasickými menami a digitálnou menou?

Digitálna mena sa nenachádza vo fyzickej podobe, nie je tlačená v tieňoch za múrmi centrálnych bánk. Nepodlieha inflácií. Nie je kontrolovaná ani regulovaná žiadnymi vládnymi organizáciami či autoritami. Ani jej samotný tvorcom NAKAMOTO SATOSHI. Digitálna mena má vždy obmedzené množstvo jednotiek v obehu. V prípade Bitcoinu je toto množstvo stanovené na 21 000 000 jednotiek. Toto množstvo digitálnej meny Bitcoin bude v obehu do roku 2140. Po dosiahnutí tohto množstva už nikdy viac nepribudne do obehu ani jediný Bitcoin.

Mena Bitcoin ako aj ostatné digitálne meny ročne získavajú na hodnote 15-56%.

Aké sú charakteristiky digitálnej meny?

 

  • Decentralizovaná mena
  • Veľmi jednoduché a anonymné založenie internetovej peňaženky
  • Je absolútne anonymná (Ak svoju Bitcoin Adresu niekde publikujete každý môže vidieť koľko Bitcoins je uložených na danej adrese. No nikto nevie, komu patria)
  • Každý užívateľ Bitcoinu môže vlastniť stovky Bitcoin-Adress
  • Transakcie sú transparentné. Všetky informácie o transakciách sa ukladajú v sieti BLOCKCHAIN
  • Žiadne alebo minimálne poplatky za prevody
  • Poplatky sú posielané ako zisk pre tých ktorí ťažia Bitcoin a zabezpečujú bezpečnosť siete BLOCKCHAIN
  • Transakcie uskutočnené behom pár minút. Tak rýchlo ako ich len sieť dokáže spracovať
  • NON-REPUDIABLE inak povedané po odoslaní Bitcoins niekomu inému neexistuje cesta ako ich získať späť

Páčil sa vám článok ? Zdieľajte nás na facebooku ?
Sledujte novinky na našej fun page

 

Autor článku: Timotej Hura
Kontakt: timotejhura@gmail.com