Ste súčet vaších návykov. Ak dovolíte zlozvykom riadiť váš deň dramaticky to zhorší cestu k vaším cieľom. Zlé návyky sú zákerné javia sa nevinne no pomaly každým dňom k vám viac a viac prenikajú až dokiaľ si neuvedomíte aké škody napáchali, o koľko času vás pripravili.

 

Reťazce zvyku sú príliš ľahké, aby sa cítili,

až kým nie sú príliš ťažké na to, aby sa prelomili.

  — Warren Buffett —

 

Odstránenie zlozvykov si vyžaduje veľkú sebakontrolu. Ako iste viete každá drobnosť či činnosť formuje našu osobnosť a tak aj veľká časť zvykov ovplyvňuje či budeme pozitívny, produktívny ľudia alebo unudený, večný sťažovatelia na naše okolie.

Pozrime sa teda bližšie na niektoré z kritických zlozvykov, ktoré nás negatívne ovplyvňujú:

 

OHOVÁRANIE

 

  Veľké mysle prezentujú myšlienky,

   priemerné mysle diskutujú o udalostiach

 a malé mysle diskutujú o ľuďoch

          — Eleanor Roosevelt —

 

Niektorí ľudia strávia značnú časť dňa rozprávaním o druhých ľudoch. Ak aj vy poznáte takých ľudí vo vašom okolí najlepšie urobíte, ak sa im vyhnete a nenecháte sa vtiahnúť do takýchto konverzácií.  Takíto ľudia nepoznajú svoju hodnotu a negatívne informácie sú pre nich zdrojom radosti, preto nedovoľte aby vás vtiahli do ich malých myslí.

 

 

HRANIE PC HIER

Na hraní počítačových hier nie je v podstate nič zlé, ak si to viete ustriehnuť – napríklad 30 minútová odreagovačka. Avšak vo väčšine prípadov ľudia trávia hraním hodiny. V takomto prípade už strácate pojem o čase. Vaše telo sa dostane do fázy keď začne ignorovať základné potreby ako sú prirodzené zvlhčovanie očí žmurknutím, hlad a smäd čo vedie časom k rôznym nezvratným ťažkostiam.

 

ZASPÁVANIE S TELEFONÓM

Toto je skutočne veľký problém, ktorý si väčšina ľudí ani neuvedomuje.
Krátka vlnová dĺžka modrej farby vyžarovaná displeyom zohráva dôležitú úlohu vo vašej nálade, energetickej úrovni a kvalite spánku. Ranné slnečné svetlo taktiež obsahuje vysoké koncentrácie tohto modrého svetla. Keď sú vaše oči vystavené tomuto modrému svetlu, telo zastaví produkciu hormónu indukujúceho spánok nazývaný melatonín a spôsobí, že nebudete cítiť únavu. Popoludňajšie slnečné lúče strácajú modré svetlo a to je dôvod prečo únava prichádza okolo obeda. Z tohoto dôvodu sa snažte vyhnúť telefónu či inému zariadeniu s podsvieteným displeyom.

 

hovoríme ÁNO, keď máme povedať NIE

Povedať NIE je skutočne veľká výzva sebaovládania pre mnohých ľudí.
„Nie“ je mocné slovo, ktoré by ste sa mali naučiť ovládať. Čím skôr si ho osvojíte, tým skôr sa dostavia výsledky napr.: viac stihnutých vecí s menším stresom. Ak ľuďom sľúbite veľa vecí, len z dôvodu, že sa neodvážite povedať NIE začnete sa dostávať pod časový tlak, ktorý spôsobí stres a emocionálne vyhorenie. Čo je však ešte horšie ľudia si na to zvyknú a budú vás viac a viac obťažovat s ich záležitosťami, lebo ste tak skvelý, ochotný a so všetkým im viete okamžite pomôcť.
Jednoducho si stanovte priority, ktoré záležitosti je nevyhnutné dokončiť v krátkom čase a dokiaľ niesú vyriešené nemôžete žial nikomu nič slúbiť.

ČÍTAJTE TIEŽ: Jednoduché tipy na zvýšenie produktivity

 

ŽITIE V MINULOSTI

Vieme, že minulosť je dávno preč a nemôžeme ju zmeniť, ale napriek tomu strávime značné množstvo času premýšľaním o minulosti a často si želáme, aby veci boli lepšie. Najväčším priateľom aj nepriateľom je naša myseľ, zavisí len na nás, ktorú časť mysle posilníme a dovolíme jej sa prejaviť. Je nesmierne dôležité potlačiť negatívne spomienky z minulosti za každú cenu, v opačnom prípade dovolíte aby vaša minulosť, negatívne spomienky ako strach, neistota riadili vašu budúcnosť.

 

Šťastie vašeho života závisí od kvality vaších myšlienok

 

 

zdroj titulnej foto: Shutterstock

Páčil sa vám článok ? Sledujte novinky na našej fun page  ?