Priemerné ceny nehnuteľností v SR za m2 sa zvýšili z 1238 eur 1279 eur.  I keď sa tieto ceny zdajú byť priaznivé, netreba zabúdať, že sa jedná o priemerné ceny v SR.  Na porovnanie za m2 v Bratislave by ste zaplatili približne 2200 EUR zatiaľ čo v Košiciach zaplatíte približne 1600 EUR za m2. (porovnávali sme prerobené jednoizbové byty v blízkosti centra)

Priemerné ceny nehnuteľností v SR ( € za m2 )

vyvoj cien nehnutelnosti
vyvoj cien
 zdroj: nbs

 

SÚVISIACE: Prežívame realitnú bublinu alebo vyrovnávanie cien s Eurozónou ? článok č.1

 

Rovnako ako v predchádzajúcom roku aj tentoraz sa dá predpokladať, že v roku 2018 bude tento rastúci trend pokračovať.

ako to vyzerá v porovnaní s Eurozónou ?

V nižšie priloženom grafe si môžeme všimnúť , že centrum Londýna bolo opäť najdrahším mestom na bývanie. Avšak v porovnaní s predchádzajúcim rokom m2 mierne zlacnel z vtedajších 18 000 eur/m2 na 16 538 eur/m2 – môže za to predovšetkým kurz eura voči britskej libre. Z toho dôvodu sa zdá výhodnejšie dochádzať do centra Londýna metrom, nakoľko ceny nehnuteľností za m2 sa pohybujú na úrovni 7 145 eur/m2
Druhým najdrahším mestom je centrum Paríža s cenou 12 374 eur/m2
Aby sme si rebríček uzavreli tak tretím najdrahším miestom na bývanie je opäť Tel-Aviv s cenou 8 168 eur/m2

test
test1
test2.jpg
zdroj: národne štatistické úrady. Deloitte výpočty

Ďalším zaújímavým grafom je schopnosť alebo dostupnosť vlastného bývania vzhľadom ku hrubému ročnému platu, ktorý obyvatelia v danej krajine zarobia. Veľmi zaújmavé je porovnanie s minulým rokom, kde napríklad český občan si na základe hrubého ročného platu dokázal zaobstarať štandardný byt za približne 7 rokov , dnes na porovnateľný byt musí sporiť takmer 11 rokov.
V predchádzajúcom roku na tom boli najlepšie nemci, ktorým trvalo necelé 4 roky na zaobstaranie si štandardného bytu, avšak tentoraz sú na tom najlepšie holanďania.

tabulka
zdroj: národne štatistické úrady. Deloitte výpočty

Páčil sa vám článok ? Sledujte novinky na našej fun page  ?